Az ujjfájdalom megértése Az ujjfájdalom egy gyakori állapot. Általában kéz sérülés az oka, mint például…
Teniszkönyök
Teniszkönyök kialakulása
Testünk izmai inak segítségével vannak összeköttetésben csontjainkkal. Leggyakrabban sportolás közben fordul elő, hogy valamely izomcsoport túlerőltetődik. Ekkor az inakban kis szakadások keletkezhetnek, a csonthártya is megsérülhet, és fájdalmas gyulladás jöhet létre.
A teniszkönyök ugyanakkor nem csak a sportolókat sújtja. Előfordul fizikai munkát végzők esetében, illetve bármilyen olyan esetben, amikor valaki gyakran használja a feszítő izmait.
A teniszkönyök a könyök túlterhelésének fájdalma a kar külső oldalán. Az alkar feszítő izmai a felkarcsont külső bütykéhez kapcsolódnak, és túlerőltetéskor a felkarcsont külső bütykén begyullad a csonthártya. A csonthártya gyulladása olyan erős lehet, hogy a beteg a kezébe fogott tárgyakat sem tudja megtartani. Amennyiben az alkar feszítő izmai a túlzott igénybevételnek vannak kitéve, teniszkönyök alakulhat ki. A könyök külső felszíne az érintett izomzat tapadási helyén fájdalmas, gyulladt. Elsősorban középkorú nőknél gyakori, a népesség általában 2-3 %-át érinti. Teniszkönyök esetén a könyök, a kéz és az ujjak hátrafelé feszítésekor nagyon erős fájdalom érzet. Nem csak a sportolókat érinti a probléma, még sportolni sem szükséges a fájdalom beszerzéséhez. Bárkinél kialakulhat, aki rendszeresen, visszatérő módon gyakran végez bizonyos mozdulatokat a könyökével akár a munkája során, akár szabadidős tevékenység végzésekor.
A kialakulás oka
A gyulladást az okozza, hogy az alkar izomzatát és a könyök ízületét ismétlődően nagyobb erőbehatás éri. Ilyen hatást kiváltó tevékenységek lehetnek pl. az emelés, ásás, csavarás, rántó mozdulatok, kapálás, sőt az olyan monoton mozdulatsorok is, mint a számítógépes egérhasználattal járó munkavégzés, írás vagy zongorázás is kiválthatja a gyulladást.
Kutatások szerint a teniszkönyököt a hosszú alkarfeszítő izom megrövidülése is okozhatja.
Kezelése
Ha a kialakulás kiváltó oka – teniszezés, más erőteljes sport, gyakori gépelés, gépírás – ismert, akkor azt minél előbb ki kell iktatni. Ezt követően többnyire spontán javulás várható. Konzervatív – műtét nélküli – terápiaként a könyökízület és az alkar nyugalomba helyezése és a végtag pihentetése a legfontosabb.
Könyökének a jegelése is hatásosan csökkenti a gyulladást. A fájdalmas terület jegelése, fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése, gyulladáscsökkentő krémek alkalmazása, súlyos esetben az érintett ín környékére beadott lidocain- és szteroid-injekció elősegíthetik a gyógyulást.
A nagyfokú fájdalom és merevség megszűntével fizioterápia, az inak fokozatos, gyógytornász szakember segítségével történő nyújtása javasolt. A könyök gyulladás visszaszorítása után mindenképp hasznos a gyógytorna és a fizikoterápiás kezelések. Célirányos gyakorlatok rendszeres végzésével nyújthatja és megerősítheti alkarja izmait és az inakat.
Manuális technikák (pl. Dinamikus manuálterápia, Typaldos kezelés) kifejezetten alkalmasak a panaszok csökkentésére.
A gyógytorna kiegészítéseként, ill. a teniszkönyök által okozott fájdalom csökkentésére használatos a Kinezio Tape szalag, amit szakember helyez fel a fájó testrészre.
Ha a terápia ellenére 2-3 hétnél tovább még mindig fennállnak teniszkönyök okozta panaszok és a fájdalom, akkor operációra is sor kerülhet. A műtét sajnos sajnos nem mindig jár megfelelő eredménnyel. Ezért nagyon fontos már a tünetek jelentkezésekor azonnal orvoshoz, gyógytornászhoz fordulni!
(Forrás: www.webbeteg.hu)
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szakterápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., és 1113 Budapest, Kökörcsin utca 19.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Házi gyógytorna és online gyógytorna
Több helyszínen az Ön otthonában és online formában pedig helyszíntől függetlenül tudunk egyéni gyógytornát biztosítani.
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára,fizikoterápiás kezelésre
Tel: 06-30-190-7315
Lenti űrlap kitöltésével.
Email: arthuman@arthuman.hu
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Nagyon szépen köszönöm a sok-sok hasznos információt.