Az ujjfájdalom megértése Az ujjfájdalom egy gyakori állapot. Általában kéz sérülés az oka, mint például…
Fejfájás típusai, kezelése
A fejfájásnak különböző típusai vannak és ezek különböző problémákból eredhetnek.
A fejfájás típusai
1. Elsődleges fejfájások
Ebbe a csoportba sorolhatók:
– tenziós fejfájás
– Cluster fejfájás
– migrén
Elsődleges fejfájás esetén szervi eltérés nem mutatható ki.
2. Másodlagos fejfájások
Különböző betegségek kísérő jelenségeként fellépő fejfájás, ahol az okok tisztázása különösképpen fontos szerepet tölt be. A szemészeti, fülészeti elváltozások, orrmelléküregek betegségei, fog, szájüreg betegségeiből eredő gyulladásos folyamatok, vérnyomásproblémák, agyi elváltozások, anyagcsere zavarok mind kiválthatnak másodlagos fejfájást.
Agynyomás változása
Az agyban az agyvíz, a vér és az agyszövet aránya határozza meg a nyomás mértékét. Ha ezek aránya egészséges egyensúlyban van, akkor az agynyomás tökéletesen erős. Ha azonban a nyomás megváltozik, hihetetlen erős fejfájás alakul ki. A nyomás megváltozásának leggyakoribb oka az agyvíz mennyiségi növekedése vagy csökkenése.
Érrendszeri betegségekhez kapcsolódó fejfájás
A vérnyomás, az erek állapota, a szívverés sűrűsége befolyással vannak a fejfájásra. Ha az erek meszesek, elzáródást, rögösödést okozhatnak az agyban, mely attól függően vált ki panaszokat, hogy melyik területet érinti az erek állapotának hatása. Ez a gyenge fejfájástól egészen az agyvérzésig terjedhet.
Ízületi problémák
Leggyakoribb a helytelen testtartás miatt kialakuló nyaki merevség, amely létrehozza az egyre inkább beszűkülő vállövi, nyaki mozgást. Ennek következtében az erek nyomás alá kerülnek, kevesebb oxigéndús vér jut az agyba, s az erek falának rugalmassága is csökken, a probléma pedig szép lassan állandósul. Ha az izmok rugalmassága csökken, a nyak és a fej tartása megváltozik. Ilyenkor már elég egy rövid ülés a számítógép előtt vagy hosszabb autóvezetés és máris kezdődik az először tompa, enyhe nyomás a fejben, ami erősödhet.
A fejfájás kialakulásának lehetséges okai
- stressz
- alvászavarok, alváshiány
- depresszió
- elégtelen folyadékbevitel, nem megfelelő étkezés,
- helytelen testtartás
- mozgásszervi elváltozások
- mozgásszegény életmód
- kényszertartásban, egyoldalú helyzetben végzett munka (Pl. ülő-, számítógépes munkavégzés)
- állkapocs-ízületi problémák
- menstruáció, terhesség, menopauza
- gyógyszer mellékhatások
A fejfájás gyógytornával történő kezelése
A kezelés történhet passzív és aktív módon is a páciens állapotának függvényében. Manuális passzív technikával a gyógytornász átmozgatja a nyak és a váll körüli részeket, mobilizációs technikáival segítheti elő a mozgásterjedelem tágítását. A leghatékonyabban célirányos gyakorlatokkal lazíthatók a nyak, váll-, vállöv ízületei. A tornát nyújtó gyakorlatokkal és légző gyakorlatokkal kell kezdeni, majd a gerinc és a nyak-, fej szelektív tornájával folytatni.
Speciális gyógytorna módszerek, amik alkalmazhatók a fejfájás kezelésére:
- Manuálterápia,
- Typaldos gyógytorna,
- Dinamikus manuálterápia,
- McKenzie terápia
- Craniosacralis terápia,
- Kinezio Tape,
- Schroth terápia,
- TMI gyógytorna.
Összefoglalva különböző lazítási technikák (pl. relaxáció, autogén tréning), a nyak-vállövi izomzat feszességének megszüntetése manuálterápiával, hideg-melegkezelések, nyújtó technikák, valamint különböző gyógytorna gyakorlatok mind mind kezelési lehetőségeket jelentenek. A gyógytorna a legjobb eredményességgel a tenziós típusú fejfájások esetében alkalmazható. Egyéb esetekben kiegészítő kezelés lehet a gyógyszeres terápia mellett. Az okok tisztázása nagyon fontos feladat a megfelelő terápia kiválasztása érdekében, ezért a pácienssel történt konzultáció a háttérben meghúzódó körülmények tekintetében döntő jelentőségű. Orvosi vizsgálat a gyógytorna mellett javasolt.
Napi 10-15 perc speciálist nyaktornával már sokat tehet a fejfájás csökkentéséért vagy megszüntetéséért!
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szakterápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., és 1113 Budapest, Kökörcsin utca 19.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Házi gyógytorna és online gyógytorna
Több helyszínen az Ön otthonában és online formában pedig helyszíntől függetlenül tudunk egyéni gyógytornát biztosítani.
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett