Az ujjfájdalom megértése Az ujjfájdalom egy gyakori állapot. Általában kéz sérülés az oka, mint például…
Derékfájás okai
Derékfájás kialakulása
Az ágyéki/lumbalis gerincszakasz, illetve a keresztcsont körüli régió fájdalmát a hétköznapi életben általában egységesen derékfájdalomnak nevezzük. Ennek oka leggyakrabban a gerinc fiziológiás görbületeinek megváltozása, az ülő életmód, melyet civilizációs ártalomnak is nevezhetnénk, valamint fizikai munka esetén a megerőltetés. Bármelyik legyen is a kiváltó ok, mindegyik esetben egyoldalú terhelésről beszélünk. A gerinc fiziológiás görbületeinek megváltozása számos tényező miatt kialakulhatnak. A fiatalkori tartáshibák és a gerinc rendellenességek épp úgy okozhatják, mint például a végtaghossz különbség.
A derékfájás okai
- Növekvő testsúly, terhesség, ill. “pocakosodás”, melyek nagymértékű terhelést jelentenek a keresztcsonti gerincnek.
- Hirtelen meghűlés, hőmérséklet csökkenés miatti izomfájdalom pl. hidegben tartózkodás izzadt állapotban, napozás után .
- Gerinc melletti izomzat gyengesége, elfáradása, sérülése.
- A gerinc szalagok betegségei pl. húzódás, szakadás.
- A gerinc kisízületeinek kopásból származó elváltozásai.
- A porckorongok kopása.
- Gyulladásos folyamatok. Ezek érinthetik a porckorongokat, izmokat, kisízületeket, csigolyákat.
- Csontritkulás, mely csigolyatörések által okoz fájdalmat.
- Daganatok, melyek a csigolyákat érintik.
- Az alhasi szervek megbetegedései erre a területre kisugárzó fájdalmat okozhatnak (pl. vesebetegségek, nőgyógyászati betegségek.)
- Pszichés okok.
A gerincet ért folyamatos rossz terhelés eleinte visszafordítható/reverzibilis elváltozásokat fog okozni. Ebben a stádiumban még rövid idő alatt csökkenthetők, megszüntethetők a tünetek (fájdalom, mozgásbeszűkülés), és nem lesz maradandó károsodás. Ha ebben a fázisban nem kezeljük a problémát, akkor olyan elváltozások alakulhatnak ki, melyeket már nem lehet teljesen megszüntetni. Ekkor már visszafordíthatatlan / irreverzibilis károsodásról beszélünk.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
A derékfájdalom kialakulhat fizikai terhelés következtében és nem jár együtt idegrendszeri zavarral érzéskiesés, (zsibbadás, vizelet vagy székletürítési zavar), pihentetéssel, valamint gyógyszertárban vásárolható fájdalomcsillapító készítmények segítségével is jelentős javulás érhető el. Ha a panasz egy-két hét elteltével sem enyhül, esetleg váltakozik az erőssége és időnként kiújul, ajánlott reumatológus szakorvos felkeresése.
A derékfájás komoly betegségek előjele vagy kísérő tünete is lehet, mindenképp forduljon orvoshoz, ha az alábbi tünetek valamelyike kapcsolódik a derékfájáshoz:
- a fájdalom kisugárzik az alsó végtagokba
- a lábakban érzéskiesés, gyengeség, zsibbadás, jelentkezik
- folyamatosan fennáll a fájdalom , testhelyzettől függetlenül
- szteroid kezelés mellett alakul ki a fájdalom
- vizeletürítési, székletürítési problémák állnak fenn
- korábban volt már daganatos betegsége és a fájdalom indokolatlan fogyással társul
- csontritkulás kísérő tüneteként
- a fájdalom hátat ért ütés következtében alakult ki, mértéke pedig intenzív
- hasi fájdalom, láz is jelentkezik
Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre?
A derékfájdalomnak, derékfájásnak sokfajta oka lehet. A megfelelő kezelési mód kiválasztása a szakorvos által meghatározott kiváltó ok függvénye.
A derékfájás kezelése leggyakrabban konzervatív (nem műtéti) úton történik, mely folyamat részeként gyógytorna kezelés ajánlott, ami segít erősíteni a gerinc izmait és javítja a testtartást. Rendszeres gyógytornával megszüntethetők a panaszok, az elváltozás kiváltó oka és megelőzhető a fájdalom visszatérése, a betegség kiújulása. A normál gyógytorna mellett speciális terápiás eljárások is rendelkezésre állnak, melyek kifejezetten a lumbális szakasz fájdalmának kezelésére szolgálhatnak (pl. McKenzie terápia).
Kiegészítő kezelési lehetőségek
Légylézer (soft lézer) kezelés
A soft lézer terápia pozitív hatásai
A lágylézer alkalmazása számos hatást generál a kezelt szöveteken:
1. növeli a véráramlást: a kapillárisok és artériák tágítása;
2. biostimuláció: szövet-regeneráció, proteinszintézis stimulációja, ATP előállítás stimulációja, fibroblast mitózis stimulációja, kollagén és elasztin növelése;
3. gyulladáscsökkentő hatás;
4. anti-ödéma hatás, a nyirokrendszer stimulációjával;
5. fájdalomcsillapító hatás: az idegvégződések érzékelési küszöbének növelése.
Ultrahang terápia
Az ultrahangterápia hatásmechanizmusa
Az ultrahang sugár hatására a sejtek rezegni kezdenek, mely a szövetekben mikromasszázst eredményez. A rezgés mechanikai energiája hőenergiává alakul, mely a szövetek mélyén felmelegedést okoz. Ennek következtében az adott terület keringése, oxigén ellátása fokozódik, ami izom-, heglazító, fájdalomcsillapítóhatású, ezzel felgyorsítva a gyógyulási folyamatokat.
- Keringés fokozása, anyagcsere javítása
- Ödéma felszívódásának segítése
- Hegszövet fellazítása
- Izomlazítás
- Fájdalomcsökkentés
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., illetve online egyéni gyógytornára is van lehetőség.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Kezelési lehetőségek
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett