Skip to content
Vállízület

Vállízületi instabilitás

A vállízület

vállízületA vállízület anatómiai felépítésénél fogva egy rendkívül laza ízület, melynek előnye, hogy nagyobb mozgásszabadságot biztosít karunknak a térben, hátránya viszont, hogy emiatt jóval sérülékenyebb is. Ha az ízületet stabilizáló struktúrák – az izmok és a szalagok – megfelelően erősek és épek, akkor kisebb az esély a sérülésekre, mint egy eleve gyenge szerkezetnél.

Vállízületi instabiliás oka

Instabilitásról akkor beszélünk, ha mind a mozgás iránya, mind annak mértéke eltér a fiziológiástól, azaz az élettani értékektől. Ebben az esetben hiányzik a stabil kiindulási pont (mely minden mozgás alapja), így kóros mozgás jön létre.

Leggyakrabban laza szalagrendszer okozza az instabilitást. Ez lehet egy eleve veleszületett ízületi lazaság következménye, de a gyakori szalaghúzódások (mikrotraumák) szintén túlnyújtják ezeket a képleteket. Attól függően, hogy mely szalagok lazábbak/ túlnyúltak megkülönböztetünk elülső vagy alsó instabilitást.

Hátsó instabilitásnak ezzel szemben mindig a gyenge izomzat az oka, mivel ebből az irányból a lapockáról eredő izmoknak kellene biztosítani a stabilitást. Az instabilitás azért veszélyes, mert kiváló alap a (további) sérülések kialakulásához. Ez lehet az ínszalagok vagy az ízületben található egyéb lágyrész képletek (bursák) gyulladása, vagy akár sokkal kisebb mechanikai erő hatására is kialakulhatnak a félficamok (szubluxációk) illetve a ficamok (luxációk).

Vállízületi instabilitás kezelése

Felismerésük és kezelésük tehát a súlyosabb sérülések megelőzésében nagyon fontos.  A túl hosszúra nyúlt szalagokat konzervatív (nem műtéti) kezeléssel ugyan nem lehet már rövidebbé tenni, de a vállkörüli izomzat célzott, gyógytornával történő erősítésével az izmok képesek gyengébb szalagrendszer mellett is biztosítani a stabilitást.

Célirányos kezelés az ízületi stabilizáló tréning.

Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.

Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre.

Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., illetve online egyéni gyógytornára is van lehetőség.

Időpont foglaláshttps://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315

Árak és finanszírozás

Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.

Jelentkezés gyógytornára

Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu 

Kezelési lehetőségek

1Shares

Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) és táplálkozási tanácsadó vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back To Top