A hanyagtartás A gerinc normális körülmények között is bizonyos fokú görbülettel rendelkezik, amely 8-10 éves…
Nyakfájás kezelése gyógytornával
A nyakfájás, nyaki problémák egy része komoly, mindenképp szakember igénybe vétele szükséges a gyógyításához. Vannak azonban kevésbé súlyos nyaki elváltozások is, amik esetében is előfordulhat, hogy a beteg mindössze 1-2 cm-re tudja fordítani a fejét. Az emberek kétharmada biztosan találkozik olyan nyakfájással élete során, amelyet általában kisebb izomhúzódások, izomrándulások okoznak és néhány napon, esetleg 1-2 héten belül rendeződnek. Ám néha a szakember segítsége is jól jöhet!
Nyaki gyógytorna mikor szükséges?
Az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, amivel páciensek szakemberhez fordulnak, a nyakfájás, ill. váll fájdalom. A tünetek különböző erősségűek lehetnek. Általánosságban elmondhatjuk, minél enyhébbek a tünetek, annál gyorsabban segíthet a nyaki gyógytorna. A nyaki fájdalom okának feltárásában szakember segítségét érdemes igénybe venni, mert ez segíti a megfelelő terápia kiválasztását.
Mi okozhat nyakfájást?
-
Helytelen testtartás
Amikor aktív izomműködés nélkül elhagyjuk magunkat, azaz nem figyelünk a testtartásunkra, a medencénk előreesik, fokozódnak a gerinc görbületei. Ez a csigolyák közti kisízületek és a porckorongok helytelen terhelődéséhez vezet. A derék, a nyak homorulata és a hát domborulata fokozódik. A fej előrébb helyeződik. Emiatt a csigolyák kisízületeire, a csigolya közti porckorongokra és a nyakizomzatra nagyobb terhelés hárul. Ez fájdalmat okozhat a kisízületekben, a nyakizomzat fokozott működése miatt feszessé, spasztikussá válik, mely izomfájdalomhoz vezet.
-
Stressz
Stressz hatásra a testtartásban változás következik be: a vállak felhúzódnak, fejünk enyhén hátrafeszül. A nyakizmok feszessé válnak, a nyakcsigolyák terhelése nő, a feszes izmokban izomcsomók alakulnak ki, amik helyi és kisugárzó fájdalmat okoznak. A nyakizom feszessége miatt a nyakfájdalmon kívül fejfájás, szédülés is jelentkezhet. Ennek oka, hogy a nyakcsigolyák által képzett keskeny járatban fut fel az agyba az azt ellátó fontos verőér. A nyakizmok feszessége, a megváltozott csigolyahelyzet károsan hat az itt futó érre.
-
Nem megfelelő alvás
Sokan alszanak magas párnán vagy párna nélkül. Kényelmesnek érzik ezt a fekvő helyzetet, viszont mikor felébrednek, fájdalmat éreznek a nyakukban, vállukban, karjukban. Ha túl magas a párna, akkor a gerinc kényszertarása miatt a nyakizmok megfeszülnek. Ez az izomfeszülés rontja az izom vérellátását, ami nyak-, ill. karfájdalomhoz vezethet.
-
Helytelen edzés
Edzés közben nagyon fontos figyelni a gerinc védelmére. A derékszakasz hasizommal való stabilizálásán túl nagyon fontos a hát és a nyak helyes tartása. A nyaki gerincet mindig a háti gerinc folytatásába tartsuk. Sose feszítsük hátra és sose lógassuk a nyakat edzés közben.
-
A nyaki porckorong elváltozása
Gyakran okoz fájdalmat a nyakcsigolyák közötti porckorongok sérülése, kopása, gyulladása. Nyaki porckorongsérv is állhat a panaszok hátterében, ami kialakulhat huzamosabb ideje fennálló helytelen test-és nyaktartás, rossz mozdulat miatt.
-
Lelki problémák
A lelki problémákkal foglalkozó szakemberek szerint a merev nyak szűklátókörűséget, csökönyösséget jelez.
-
Ülőmunka
Rosszul beállított irodabútor illetve a folyamatos számítógép-használat esetén gyakran alakul ki az előretolt fejtartás, ami izomfeszülésből eredő nyakfájást, szédülést, fejfájást okoz.
-
Huzat
Huzat következtében a különböző nyakizmok izomtónusa megváltozik, köztük az egyensúly megbomlik, feszülés alakul ki.
-
Egyéb okok
Számos légúti betegség is járhat izomfájdalommal. Hirtelen mozdulatra izomhúzódás is bekövetkezhet, a nyakrégióban ez nagyon gyakori.
A nyaki fájdalom további lehetséges okai
- Csontritkulás (osteoporosis)
- Gerincferdülés (scoliosis)
- Reumás betegségek, például rheumatoid arthritisz vagy Bechterew-kór
- Agyhártyagyulladás (meningitis): akut nyak- és fejfájás, valamint láz kíséri.
- Ritkán a nyakcsigolyák születési rendellenessége is előfordulhat, például Klippel-Feil szindróma, amelyben a csigolyák részlegesen vagy teljesen összenőnek egymással.
Terápiás lehetőségek nyakfájás kezelésére
Akinek fáj valamije, ösztönösen védi a károsodott területet azzal, hogy kerüli a normális mozdulatokat, ám ez nem jó, mert a mozdulatlanság fokozza az izmok merevségét és legyengíti őket. Az ilyen esetekben nő a fáradékonyság és a további sérülés lehetősége. A vény nélkül kapható gyógyszerek valamennyire enyhítik a fájdalmat és az izommerevséget. Jó hatású lehet a jeges borogatás vagy a melegítőpárna is.
Amennyiben a tünetek nem enyhülnek, érdemes felkeresni szakorvost a panaszokkal, ill. speciális nyaki gyógytorna kezelésen részt venni. Nyaki problémákra hajlamos pácienseknek érdemes megelőző tartásjavító vagy gerinctornán részt venni.
Milyen konkrét módszerek csökkenhetik a nyaki panaszokat?
McKenzie torna
Manuálterápia
Dinamikus manuálterápia
Schroth torna
Gyógymasszázs
Tisztelt TEAM ,érdeklődnék a spasticus torticollissel kapcsolatos terápia
felől. Üdvözlettel Erzsébet