Nagyon örülök, hogy rátaláltam a központra, mert sokkal jobban érzem magamat mióta az egyénileg összeállított gyakorlatokat csinálom, könnyebb a mozgás és a lábam érzéketlenségének mértéke is csökkent.”
Spondylosis jelentése
Spondylosis (csigolya meszesedés) a csigolya és a csigolyák közötti kisízületek degeneratív elváltozása, mely meszes felrakódásokkal, perem és csőrképződéssel jár együtt. A csigolyák közötti rés keskenyebbé válik, a porckorong kissé ellapul, és meszesednek a csigolyák közötti szalagok is. Mindennek következtében a gerinc érintett szakaszainak a mozgásbeszűkülése A spondylosis kialakulása már fiatalkorban elkezdődhet, de általában csak középkorúaknál és az idősebb generációnál okoz súlyos panaszokat.
alakul ki.
A kopás miatt fellépő fájdalom jelentősen rontja a betegek életminőségét, korlátozza a mindennapi tevékenységek végzését, és a munkaképtelenség egyik leggyakoribb oka.
A gerinc bármelyik szakasza érintett lehet, legtöbbször egyidőben észlelhetők a röntgeneltérések, a klinikai tünetek azonban sokszor csak a gerinc egy bizonyos szakaszán jelentkeznek. A gerinc bármely szakaszán létrejöhet, leggyakrabban azonban a nyaki és a deréki szakaszon jellemző.
A spondylosis kialakulása már fiatalkorban elkezdődhet, de legtöbbször csak középkorúaknál és az idősebb generációnál okoz súlyosabb panaszokat.
Az elváltozás nem kizárólag az életkor előrehaladásához kötődik, hanem egyéb tényezők, pl. veleszületett adottságok, fejlődési rendellenességek, hormonális vagy keringési zavarok, fizikai túlterhelés vagy sérülés is hozzájárulhat a kialakuláshoz. Így egyeseknél már fiatalabb korban kialakul, más esetekben pedig csak idősebb korban okoz fájdalmat.
A klinikai tünetek és a röntgen eltérések gyakran nem fedik egymást. Gyakran előfordul, hogy súlyos röntgeneltérések mellett sem okoz panaszt az elváltozás, máskor alig látható röntgeneltérések fokozott klinikai panaszt okoznak. Laborleletek a spondylosis esetén eltérést nem mutatnak.
Előrehaladott állapotú betegség kivizsgálására MR vizsgálat, illetve mielográfiával (gerinccsatorna-festéssel) kombinált CT-vizsgálat jön szóba. Az MRI sok helyen már a rutin nyaki röntgenvizsgálat helyébe lépett. Ezek a vizsgálatok kimutatják hol szűkül be a gerinccsatorna, mennyire nyomódik a gerincvelő, és mely gerincvelői gyökök érintettek.
Kezelésében a nem-szteroid gyulladáscsökkentők, izomrelaxánsok mellett gyógytorna és fizio- és balneoterápiás eljárások, súlyos esetben műtéti beavatkozás jöhet szóba.
Az esetek nagyrészében a panaszok konzervatívan eredményesen kezelhetőek. Konzervatív terápiával, speciális gyógytornával, McKenzie módszerrel jó eséllyel kezelhetők a panaszok. Súlyos esetben a szakorvos dönti el, szükség van-e sebészi beavatkozásra vagy nem.
A gyógytornász megfelelő fájdalomcsökkentő, izomlazító és tehermentesítő gyakorlatokat tanít be. A gyógytorna gyakorlatok rendszeres végzése megakadályozhatja a panaszok visszatérését.
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett