Az ujjfájdalom megértése Az ujjfájdalom egy gyakori állapot. Általában kéz sérülés az oka, mint például…
Állkapocs ízületi betegségek
Állkapocs ízületi panaszok
Az állkapocs ízület (temporomandibularis ízület) működésének zavarai, ezek kezelési lehetőségei egyre inkább előtérbe kerül a fizioterápiában, a gyógytornában és az orvoslás területén.
Az állkapocsízület a fül előtt található kicsi ízület, ami arra szolgál, hogy összekösse az alsó állcsontot a koponyával. Az állkapocs ízületben található egy porckorong, ami a megfelelően működő állkapocs ízületben együtt mozog a csonttal. Az állkapocs ízület működését befolyásolja szervezet általános állapota, az izmok, a fogak és a csontok.
Mik a leggyakoribb állkapocs ízületi panaszok? Milyen tünetek utalhatnak a rágóízület (az állkapocs ízület) problémájára?
- Kattogó, susogó hangok
- Fejfájás
- Gyakori éjszakai fogcsikorgatás
- Fülzúgás (tinnitus),
- Gerinc görbületeinek változásai: fokozott lordosis, fokozott thoracalis kyphosis
- ízületi gyulladás (arthritis)
- Mozgásban korlátozott ízület: szájzár, száj nyitási zavarok
- Tompa merevség a rágóízmokban
- Látászavarok
- Nyelési zavarok
- Arcfájdalmak
- Éles fül körüli fájdalom
- Váll és nyakfájdalom reggelente
- Fogszorítás
- Nem specifikus fogfájdalmak
- Stressz
Az állkapocs ízületi panaszok okai
Craniomandibuláris Diszfunkcióknak nevezzük azokat a zavarokat, amelyek a rágóízület (az állakapocs ízület) működésével kapcsolatban alakulnak ki. A hibás működés következtében az ízület felépítésében részt vevő különböző részecskék (pl. ízületi felszínek, szalagok, ízületi tok), vagy a környező izmok (pl. rágóizmok, nyelvcsont feletti és alatti izmok), illetve a szomszédos testrészek területén bekövetkező változás zavarokat okoz az egész ízület, ill. az egész rendszer működésében. A diszfunkció az ízülettől távolabb eső területekre is kifejtheti hatását (pl. fejfájást, fülzúgást stb.okozva). Emiatt számos kisebb-nagyobb, általában kellemetlen tünet hátterében gyakran találhatjuk a rágóízület működésének zavarát.
A leggykoribb okok:
Fogászati jellegű okok: a panaszok kialakulása előtt nem sokkal készült fogpótlás, hosszan tartó fogászati beavatkozás, fogágybetegség, fogszuvasodás, foghézag, sérült fog, tályog.
Tartási rendellenességek: nagyon gyakran ezek képezik az állkapocs ízületi panaszok alapját. A különböző testtartási rendellenességek (pl. hanyag tartás, gerincferdülés), a gerinc degeneratív elváltozásai, a nyak-vállöv izmainak feszessége, zsugorodása akár okozói is lehetnek, de súlyosbíthatják is az állkapocs ízület diszfunkcióját.
Pszichés problémák: stressz, pszichés túlhajszoltság, alvászavar, fáradtság, amihez társul valamilyen funkcionális, strukturális eltérés. Tanulmányok igazolják, hogy a túlhajszolt, stresszes életmód hozzájárulhat a TMD (Temporomandibuláris dysfunkció) kialakulásához.
Milyen kezelési lehetőségek segíthetnek állkapocs ízületi panaszok esetén?
1. Sínterápia
A sínterápia lényege, hogy az alsó fogsoron a nap 24 órájában egy átlátszó kemény műanyagból készült sínt kell viselni. A panaszok megszűnését követően további kezelések lehetnek szükségesek az elért új helyzet fixálására.
2. Gyógytorna, Állkapocs ízületi gyógytorna
Az állkapocs ízületi (TMI) megbetegedések tüneteinek enyhítésére, esetleges megszüntetésére, a tünetek megelőzésére alkalmazhatók gyógytorna módszerek. A TMI gyógytorna az orvosi diagnosztikát követően az elsők között számon tartott, beavatkozást nem igénylő technikák egyike.
Aprólékos, precíz, kis mozdulatokkal erősíti az ízületek körüli izomzatot, így növelve a test stabilitását. Fontos a szakember által egyénileg összeállított gyakorlatsor rendszeres, heti többszöri ismétlése a megfelelő izomerő és mozgáskoordináció és az ízületi stabilitás eléréséhez.
A különböző módszerek kiválasztásának alapja az orvosi diagnózis alapján elvégzett fizioterápiás vizsgálat, részletes anamnézis felvétele, ezt követően egyéni kezelési terv készítése, ami tartalmazza a páciens számára otthonra ajánlott házi feladatokat is.
Alkalmazható gyógytorna technikák az állkapocs ízületi panaszok csökkentésére:
- Állkapocs ízületi gyógytorna (TMI gyógytorna)
- Manuálterápia
- Egyéni gyógytorna
- Craniosacralis terápia
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Állkapocsízületi gyógytorna kezelést kizárólag rendelőben tudunk biztosítani.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15., és 1113 Budapest, Kökörcsin utca 19.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Kezelési lehetőségek
Ehhez a bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett