# 1 Csak az orvos kell, hogy megvizsgálja a beteget.
Szakszerű gyógytorna kezeléshez elengedhetetlen, hogy a gyógytornász tisztában legyen a beteg tüneteivel, általános egészségi állapotával. Ennek függvényében tud személyre szabott gyógytorna programot összeállítani a páciens részére. Ez különbözteti meg a csoportos tornát az egyéni gyógytornától.
#2 Akut fájdalom esetén nem szabad gyógytornára menni.
A terápia kiválasztása a gyógytornász kompetenciájába tartozik, ezért is szükséges a vizsgálat. A McKenzie elvek alapján végzett alapos vizsgálat és az óvatos, egyénre beállított gyakorlatok miatt a McKenzie terápia már akut fájdalom esetén is sokat segíthet. Általában minél hamarabb jön a beteg, annál könnyebb kezelni a fájdalmat.
#3 Létezik minta gyakorlatsor.
Minden beteg más, emiatt hasonló tünetek esetén sem működnek receptszerű megoldások.
A vizsgálat során először a beteget részletesen kikérdezi a szakember és megpróbálja megismerni a tüneteket. Lényeges, hogy hogyan alakult ki az elváltozás, mikortól és hogyan kezdődött a fájdalom, mennyire állandó, pontosan hol helyezkedik el, kisugárzik-e, milyen tényezők erősítik vagy gyengítik, van-e a hátterében régebbi esemény (pl. baleset, sérülés, műtét), vannak-e gyulladásos vagy rosszindulatú elváltozásokra utaló jelek. A kikérdezés után mozgással együtt járó vizsgálat következik.
Ez alapján határozza meg a terapeuta a páciens problémájához igazított gyakorlatokat. Attól függően, hogy milyen jellegzetességei vannak a fájdalomnak, más gyakorlatok lesznek jótékony és káros hatásúak. Nem jó mindenkinek, minden állapotában ugyanaz a gyakorlat! Nincs tehát előre megírt „recept” vagy gyakorlatsor.