skip to Main Content
logo

Hogyan segít Önnek az egyéni gyógytorna?

A gyógytorna kezelések a konzervatív terápiák közé tartoznak. Napjainkban folyamatosan fejlődik és új, modern terápiás módszerek segítik a betegeket.

A gyógytorna az egyik legősibb gyógyítási forma, melyet a megelőzésben, a gyógyításban, valamint a  rehabilitációban is egyaránt alkalmaznak. Konzervatív módszer, mely mozgásszervi-, belgyógyászati-, neurológiai-, és egyéb betegségek megelőzését, gyógyítását célozza. Napjainkban a gyógytorna folyamatosan bővül, egyre több módszer áll rendelkezésre egyes betegségek, tünet csoportok gyógyítására. A gyógytornán belül létezik aktív és passzív mozgásforma is. Aktív gyógytorna esetén a gyógytornász irányításával a beteg önállóan tornázik, akár eszközzel, akár anélkül. Passzív gyógytorna esetén a szakember segíti a beteget a célirányos mozgás, gyakorlat végrehajtásában, szükség esetén passzív kimozgatást végez. A modern gyógytorna ágak esetében is igaz, hogy különböző aktivitást kívánnak meg a betegtől.

Milyen megbetegedések esetén javasolt az egyéni gyógytorna?

  • Derék- és hátfájásgyógytorna
  • Nyakfájás
  • Lumbágó, Isiász
  • Gerincproblémák (Porckorongsérv, Gerincferdülés, Egyéb gerincproblémák)
  • Testtartás elváltozásai (pl. hanyag tartás)
  • Lábfájdalom (boka, talp, lábszár stb.)
  • Csípőproblémák
  • Csontritkulás
  • Sportsérülések
  • Ízületi problémák
  • Térdfájás
  • Nyak-, ill. vállfájás
  • Ízületi problémák  (pl. ízületi kopás, gyulladás)
  • Műtét után rehabilitációs igény
  • Egyéb mozgásszervi megbetegedések

Az egyéni kezelések során alkalmazott módszerek

A kezelések során az adott panasz esetén leghatékonyabb terápiás módszerrel vagy azok kombinációjával dolgozunk (pl. McKenzie, Schroth torna, Dorn terápia, Manuális gyógytorna kezelés stb.)

Hogyan zajlik a kezelés?

A gyógytorna kezelések első lépése a mozgásszervi állapotfelmérés. A beteg kikérdezése, állapotának vizsgálata nélkül nem lehetséges a személyre szabott gyógytorna program összeállítása. A gyakorlatok kiválasztása során fontos ismerni a beteg korát, mozgásszervi állapotát, kondícióját, mozgáskoordinációját, az esetleges rizikófaktorokat. Mindezek figyelembe vételével állítja össze a gyógytornász a kezelési tervet. A kezelések időtartama az állapotfelmérést követően 30 vagy 50 perc lehet, aminek a kiválasztása a pácienssel közösen történik.

Hatékony kezelés után pácienseink ilyen tapasztalatokról számoltak be:

Ülő munkát végzők  a kezelés hatására úgy tudnak dolgozni, hogy nem fájdalommal kell végig ülni / szenvedni a munkaidőt.

Mozgásszervi problémák (pl. gerincsérv) esetén a házi munka is gyakran fájdalmat okoz (pl. porszívózás, mosogatás). Miután ezek a feladatok folyamatosan jelen vannak életünkben, jó érzéssel számolnak be pácienseink arról, hogy megszűnik a munka közben tapasztalt zsibbadás, fájdalom

Sportot, mozgást kedvelők tünetek megjelenésekor akadályozva vannak sporttevékenységükben. A fájdalom, ill. a kiváltó ok megszüntetése biztosítja a biztonságos sportolás, mozgás lehetőségét.

A fájdalom gyakran befolyásolja az emberi kapcsolatokat is. A mozgásszervi problémás betegek kevesebbet járnak társaságba, néha hanyagolják az emberi kapcsolatokat. A fájdalom csökkenése javít a vitalitáson, s ezáltal az emberi kapcsolatokon is!

Gyakran feltett kérdések

Van orvosi diagnózisom. Van értelme részt venni az állapotfelmérésen?

Az orvosi diagnózis nagymértékben megkönnyíti a gyógytornásszal folytatott munkát és az állapotfelmérés időtartamát is csökkentheti.

A gyógytornász ugyanakkor más szempontból vizsgálja a beteget. Először is miután a gyógytorna mozgással együtt jár, nem lehet eltekinteni a beteg részletes kikérdezésétől. A gyógytornásznak a program összeállítása során ismernie kell a beteg állapotát befolyásoló egyéb körülményeket, betegségeket (pl. magas vérnyomás, keringési zavar, korábbi operációk, daganatos elváltozás stb.)

Az állapotfelmérés nagyon fontos részét képezik a funkcionális tesztek, mozgásos vizsgálatok. A gyógytorna program összeállítása ugyanis elsősorban a beteg egyéni tünetei és a mozgásra adott reakciói alapján történik. Amennyiben ez nem így lenne, a diagnózis alapján már az orvos is adhatna egy előre megírt programot a betegnek. Ezzel szemben minden beteg tünetei mások, másképp kapcsolódnak össze tünet csoportok és mások a mozgásra adott reakciók. A gyógytornász feladata mindezek figyelembe vétele a személyre szabott program összeállítása során.

Nincs orvosi diagnózisom. Van értelme részt venni az állapotfelmérésen?

Panaszok esetén amennyiben nincs orvosi diagnózis, a gyógytornász által végzett állapotfelmérés során kiderül, mi lehet a következő lépés. Amennyiben a panaszok erősek, háttere ismeretlen, nem tipikus stb., a gyógytornász mindenképp szakorvoshoz irányítja a beteget.

Enyhébb panaszok is előfordulnak ugyanakkor (pl. ülő életmódból adódó nyak-, váll-, derékfájdalom stb.), amik esetében a gyógytorna kezelés tünet csökkenést érhet el.

Általánosságban elmondható tehát, ha orvosnál teszi meg a beteg az első lépést és a gyógytorna a megfelelő kezelési mód, akkor ezt követi a gyógytornász.

Történhet ugyanekkor fordítva is a folyamat, a gyógytornász irányíthatja szakorvoshoz a pácienst.

Fájdalmaim vannak. Honnét tudhatom, hogy gyógytornával gyógyítható ez a fájdalom?

Kizárólag szakember tudja megítélni vizsgálatot követően, hogy az Ön fájdalma, problémája korrigálható e gyógytornával, ill. annak valamilyen típusával. Kérjük, vegye komolyan ezt a fontos kitételt, mert nem megfelelő tornagyakorlatok használata esetén állapotromlás is bekövetkezhet! Az ArtHuman Központ 30 perces, vizsgálati lehetőséget kínál az érdeklődőknek. A konzultáció alkalmas arra, hogy Ön megbizonyosodjon arról, hogy valóban gyógyítható e tornával az Ön problémája. (Egyes esetek ugyanis igényelhetnek komplex, orvosi kezelést, szükség lehet szakorvos felkeresésére, a háttében állhat nem mozgásszervi ok, stb. ). Gyógytornával kezelshető elváltozás esetén gyógytornászunk a kezelés menetére, módszerére javaslatot ad.

Melyik lehetőséget válasszam, ha gyógytorna kezelést is szeretnék első alkalommal?

A 30 perces állapotfelmérés az időkeret miatt nem tartalmaz gyógytorna kezelést.

A 60 perces állapotfelmérés esetén az állapotfelmérés mellett az esetek nagy részében van mód gyógytorna kezelésre is. Amennyiben a beteg halmozott tünetekkel jelentkezik, az állapotfelmérés időtartamát befolyásolja, hány testrész részletes vizsgálatára van szükség.

A 90 perces komplex egyéni gyógytorna magában foglalja mind az állapotfelmérést, mind pdig a gyógytorna kezelést. Amennyiben az állapotfelmérés nem tölti ki az első 60 percet, az ebből fennmaradó időben is gyógytorna kezelés történik.

Otthon végezhető feladatokat szeretnék. Kapok házi feladatot?

A gyógytorna kezelés hatékonysága nagyban függ a beteg otthoni munkájától, így házi feladatokra az esetek jó részében szükség van.

Amennyiben a kezelési módszer megkívánja az otthoni munkát, mindenképp kap a beteg házi feladatot. A gyakorlatok sok esetben ugyanakkor nem standardizálhatók, előre nem elkészíthetők (pl. Schroth terápia stb.), mert a végrehajtás függ a beteg állapotától. Ilyenkor is kap a páciens kézzel írt segédletet az otthoni munkához.

A gyógyulás szempontjából fontos azonban, hogy a beteg állapováltozásának függvényében szükség van ismételt kezelésre és állapothoz igazított új gyakorlatsorra.

Messze lakom a rendelőtől, nem tudok gyakran gyógytornára járni. Így is van értelme a gyógytorna kezelésnek?

Szakterápiás eljárás esetén mindenképp. A házi feladatok alapján lehetőség van az otthoni munkára és a kontroll alapján új gyakorlatsor összeállítására.

Online egyéni gyógytornára is van lehetőség, melynek keretében több gyógytorna módszerrel is megvalósítható a terápia.

Van e lehetőség arra, hogy a gyógytornász otthonomban kezeljen?

A rendelői gyógytorna kezelések mellett házi gyógyornára is van lehetőség. Házi gyógytorna ellátásról tájékozódjon ezen a linken!

Hogyan működik az online gyógytorna?

Gyógytornászaink segítségével lehetőséget biztosítunk a gyógyulásra akár otthonából is. Az online videóhívás során lehetőség nyílik az alapos vizsgálatra, mivel a gyógytornász a különböző mozgásszervi problémákat videón keresztül is megfigyelheti. A kezelésre ugyanígy van mód, kivéve azokat az eseteket, aminken a gyógyítása kizárólag manuálterápiás fogásokkal lehetséges (pl. állkapocs ízületi manuálterápiás kezelés).

A kontroll online gyógytorna kezelés célja a terápiával való haladás és a páciens visszajelzései alapján szükség esetén a terápia módosítása.

Abban az esetben, ha a páciens visszajelzése alapján az állapota javul, új, összetettebb, intenzívebb gyakorlatokra kerülhet sor. Ezeket minden esetben az online kezelés során betanítja, elmagyarázza a gyógytornász.

Sikeres terápia esetén hetente-kéthetente egy alkalom online gyógytorna kezelésre van szükség, otthon azonban minden nap gyakorolni kell. A teljes terápia általában 6-12 hétig tart.

Online platformok: Facebook messenger videó, Skype, zoom, Meets stb.

 

Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát, online gyógyornát és a házi gyógytornát is.

Helyszín:

Arthuman Központ: 1113 Budapest, Kökörcsin utca 19., vagy 1122 Budapest, Alkotás út 15.,

Online egyéni gyógytornára is van lehetőség.

Ügyfélszolgálat: Telefon 06 30 190 7315

Árak és finanszírozás

Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.

Foglaljon Időpontot Most!
naptár

© 2022,  Gerincgyógyítás – Arthuman Központ    I       I  Adatvédelmi nyilatkozat

 

Back To Top