Skip to content
Befagyott Váll

Befagyott váll szindróma esetén otthoni lehetőségek

Mi a befagyott váll szindróma?

Ahogyan a neve is mutatja, a befagyott vállat merevség, fájdalom és beszűkült mozgástartomány jellemzi. A váll egy gömbcsukló ízület, melyet három csont alkot: a felkarcsont (humerus), a lakockacsont (scapula) és a kulcscsont (clavicula). A felkarcsont feje a lapockacsont vápájába illeszkedik. Egy erős kötőszövet, a vállízületi tok veszi körül az ízületet. A megfelelő mozgás érdekében ízületi folyadék olajozza meg a vállízületi tokot és az ízületet.

A befagyott váll szindróma esetében a vállízületi tok megkeményedik, és túl feszessé válik. Kemény szövetrészek, úgynevezett letapadások alakulnak ki. Sok esetben az ízületi folyadékból is kevesebb található a vállízületben.

Kialakulásának okai

A befagyott vállat leggyakrabban sérülés vagy túlerőltetés okozza. A váll körüli szövetek megduzzadnak, megvastagszanak, megkeményednek, mely gyakran jár együtt hegesedéssel is. Ez nagymértékben korlátozza az ízületi mobilitást és fájdalmat okoz.

A befagyott váll kialakulásának leggyakoribb okai:

• műtét vagy sérülés
• idős kor
• mozgáshiány
• krónikus betegségek (pl. cukorbetegség)
• ásványi anyagok hiánya

A befagyott váll otthoni kezelése

Az orvosok leggyakrabban szteroidokkal kezelik a befagyott váll szindróma súlyos eseteit, azonban, ha természetes gyógymódot keresünk, akkor a következők lehetősgek állnak rendelkezésre.

A befagyott váll otthoni kezelésének részét képezheti:

• a vállízület, valamint az ízületet körülvevő izmok és kötőszövetek nyújtása,
• a hideg és meleg borogatás,
• a természetes fájdalomcsillapító módszerek,
• a megfelelő alvási testhelyzet kiválasztása,
• a megfelelő táplálkozás, illetve az ásványi anyagok pótlása.

1. Mobilizáló gyakorlatok és nyújtás

A befagyott váll szindróma kezelésében a szövetek és ízületek mobilizálása, valamint az izmok nyújtása nagymértékben segítségünkre lehet. A masszázs és nyújtás lazítja a túl feszes kötőszöveti szerkezeteket. Minél lazábbak és rugalmasabba az izmok, minél nagyobb mobilitással rendelkeznek a kötőszövetek, annál jobban fog működni a tested.

Az ízületek mobilizálása szintén fontos a szindróma kezelése során. Azonban mielőtt elkezdenénk tornáztatni a válladat nagyon fontos, hogy alaposan bemelegítsük a sérülések elkerülése érdekében. Ennek leghatékonyabb módja egy 10-15 perces melegítést (pl. meleg zuhany) követő óvatos kimozgatás. Próbáljunk apró körkörös mozdulatokat végezni. Miközben a vállat nyújtjuk, enyhe feszülést és fájdalmat kell érezni, de fontos, hogy ne erőltessük túl. Végezzük el ezt a gyakorlatot naponta kétszer-háromszor.
A pilates gyakorlatok szintén sokat segíthetnek a befagyott váll szindróma esetében, ezek ugyanis rendkívül jó nyújtó gyakorlatok, melyeknek előnye, hogy bárhol végezhetők. Mivel nem igényelnek felszerelést, végezhetjük őket bárhol, otthon vagy akár a munkahelyen is. Nincs másra szükség, csupán egy matracra vagy egy székre.

2. Hideg vagy meleg borogatás

A hideg és meleg borogatás váltogatása segíti a véráramlást a vállban, így csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot. Mialatt ez egy remek módja a fájdalom csökkentésének rövidtávon, a hideg-meleg borogatást célszerű nyújtással és mobilizációs gyakorlatokkal kombinálni a tartós javulás érdekében.

3. Természetes fájdalomcsillapító módszerek

A befagyott váll kimozgatása fájdalmas lehet. Gyógyszerek helyett választhatunk természetes fájdalomcsillapító módszereket is, mint például az esszenciális olajok vagy egyéb izomlazítók. A borsmentaolaj javítja a vérkeringést, csökkenti a gyulladást és a fájdalmat. A fokhagyma és mustárolaj terápia szintén hasznos lehet. Melegítünk fel két evőkanál mustárolajat serpenyőben. Zúzzunk össze két-három gerezd fokhagymát és adjuk hozzá a felforrósított mustárolajhoz. Hőkezeljük öt percig, majd hagyjuk kicsit kihűlni. Az így kapott olajos masszát vigyük fel a problémás területre és körkörös mozdulatokkal masszírozzuk a bőrbe. A masszázs terápia, a fizikoterápia, a magnéziumkrém és az akupunktúra szintén segíthet a duzzanat csökkentésében és a mozgástartomány növelésében.

4. Táplálkozás

A gyulladás hosszú távú megelőzése érdekében kövessünk egyfajta gyógyító étrendet és szedjünk gyulladáscsökkentő táplálékkiegészítőket, melyek a felgyógyulást is segítik. Ilyen táplálékkiegészítő például a kurkuma, az omega-3, a magnézium és a CoQ10. Az ételek közül jótékony hatású bármely zöldség vagy gyümölcs, a probiotikumban gazdag ételek (például joghurt, kombucha, kefír), a szabad tartású marha húsa, a vadon fogott lazac, a szabad tartású tyúkok tojása és a magvakból, diófélékből, avokádóból származó egészséges olajok. A lenmag különösen gazdag omega-3 zsírsavakban. Fogyasszik a lenmagot őrölve és szórjuk az ételbe vagy fogyasszuk nyersen. Emellett kerüljük a következő rizikótényezőket: nagyfokú mentális stressz, túlsúly/elhízás, ülő életmód, dohányzás, mérgeknek való kitettség és, talán meglepő, de a járművekből származó vibrációt is.

5. Ásványi anyag pótlás

Ha a szervezet hiányt szenved magnéziumból, akkor kalciumot von ki a testből. Ez a magyarázat a meszes tendonitisre is. A kalcium ezáltal a szövetek közé kerül, ami problémákhoz vezet. A meszes tendonitis idővel el szokott múlni, mivel a test elnyeli a kalciumot. Azonban, ha szeretne gyorsítani a folyamaton, akkor érdemes magnéziumot szedni táplálékkiegészítő formájában.

6. Figyeljünk a testhelyzetre alvás közben

Soha ne aludjunk azon az oldalon, amelyik váll érintett, mert ez fokozhatja a fájdalmat. Továbbá, ne használjunk túl puha matracot vagy párnát.

Gerinctorna ajánló – Otthoni megoldások

Egyéni gyógytorna anélkül, hogy rendelőnkbe kellene jönniehttps://www.gerincgyogyitas.hu/online-gyogytorna-vizsgalat-kezeles/

Gerinctorna videók, DVD-k, gyakorlatokhttps://onlinegyogytorna.com/termekkategoria/otthoni-gerinctorna/

Étrendkiegészítőkhttps://onlinegyogytorna.com/termekkategoria/etrendkiegeszito

Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) és táplálkozási tanácsadó vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

Ehhez a bejegyzéshez egy hozzászólás érkezett.

  1. Nagyszerű! Kiváló diagnózis! Nálam ez telitalálat! Köszönöm!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back To Top

Ingyenes Gerinctorna

Kérje most a gyakorlatokat és tornázzon otthonában 

gerinctorna